Omawiając zagadnienie kontaktów rodzica z dzieckiem należy wyjaśnić, że jest to instytucja odrębna od władzy rodzicielskiej. W związku z tym, nawet w sytuacji ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej, dziecko ma prawo do kontaktu z rodzicem, z którym wspólnie nie zamieszkuje. Dodać należy, że utrzymywanie kontaktów jest prawem i obowiązkiem rodzica oraz dziecka.
Zgodnie z przepisami prawa, kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce stałego pobytu, kontakt telefoniczny i za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Podkreślić należy, że nie jest konieczne, by wszystkie te formy występowały łącznie. Dobro dziecka bądź rodzica sprawującego codzienną opiekę nad dzieckiem mogą uzasadniać ustalenie, że w określonym wypadku kontakty rodzica z dzieckiem będą w jakiś sposób ograniczone, np. do spotkań w miejscu zamieszkania dziecka i kontaktów telefonicznych i za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Formy kontaktów mogą ulegać zmianie wraz z rozwojem dziecka i jego potrzebami.
Mimo że kontakty stanowią prawo i obowiązek rodzica i dziecka, to mogą zostać częściowo bądź całkowicie ograniczone nawet bez wcześniejszego pozbawiania rodzica władzy rodzicielskiej, przy czym zakaz osobistej styczności z dzieckiem może zostać orzeczony wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w okolicznościach, w których utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu, bądź wpływa demoralizująco na dziecko.
Rodzice mogą samodzielnie uregulować sposób i formę kontaktu z dzieckiem na mocy zawartego między sobą porozumienia bądź ugody zawartej przed mediatorem. Często też rodzice, którzy żyją w dobrych relacjach, rezygnują z ustalania terminów kontaktów pozwalając na to, by dziecko miało nieograniczony kontakt z drugim rodzicem, uzależniony wyłącznie od własnych potrzeb. Jeśli jednak porozumienie w tym zakresie nie jest możliwe, należy złożyć o sądu wniosek o uregulowanie kontaktów.
Prawidłowo sporządzony wniosek do swej poprawności zawierać musi kilka obligatoryjnych elementów:
- miejscowość i data sporządzenia wniosku,
- oznaczenie sądu do którego wniosek jest składany,
W przypadku wniosku o uregulowanie kontaktów, składa się go do Sądu Rejonowego właściwego według miejsca zamieszkania dziecka.
- oznaczenie stron postępowania poprzez podanie imienia, nazwiska, adresu zamieszkania i nr PESEL,
W tym przypadku stronami postępowania jest wnioskodawca i uczestnik postępowania.
Wnioskodawcą jest rodzic, który wnosi o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Może to być rodzic stale sprawujący opiekę nad dzieckiem bądź ten, który z dzieckiem nie mieszka.
W związku z powyższym, przykładowe – prawidłowe oznaczenie stron wygląda następująco:
Wnioskodawca: Jan Kowalski, zamieszkały ul. Poglądowa 1, 62-111 Konin, PESEL 75090255897.
Uczestnik postępowania: Anna Kowalska, zamieszkała ul. Przykładowa 1, 62-001 Poznań, PESEL 78031847592.
- oznaczenie rodzaju pisma,
„Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem”,
- dokładne oznaczenie żądania wniosku,
Podstawowym żądaniem wniosku jest sposób uregulowania kontaktów rodzica z dzieckiem, który może być uregulowany w konkretne dni, w określonych godzinach czy miejscach. Przykładowo stosuje się następujące zapisy:
- I i III weekend każdego miesiąca w ten sposób, że ojciec odbierze dziecko z jego miejsca zamieszkania o godzinie 18 w piątek i odwiezie je do tego miejsca w niedzielę o godzinie 18;
- w okresie Świąt Bożego Narodzenia w latach parzystych w ten sposób, że ojciec odbierze dziecko z jego miejsca zamieszkania o godzinie 16 w wigilię i odwiezie je do tego miejsca w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia o godzinie 18;
- w okresie Świąt Wielkanocnych w latach nieparzystych w ten sposób, że ojciec odbierze dziecko z jego miejsca zamieszkania o godzinie 9 w sobotę wielkanocną i odwiezie je do tego miejsca w Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 18;
- pierwszy tydzień każdych ferii zimowych w ten sposób, że ojciec odbierze dziecko z jego miejsca zamieszkania o godzinie 9 w pierwszy poniedziałek ferii i odwiezie je do tego miejsca w pierwszą niedzielę ferii o godzinie 18.
- w okresie wakacji w dniach od 1 do 15 lipca i 15 do 31 sierpnia w ten sposób, że ojciec odbierze dziecko z jego miejsca zamieszkania o godzinie 9 w dniu 1 lipca oraz 15 sierpnia o godzinie 9 i odwiezie je do tego miejsca w dniu 15 lipca oraz 31 sierpnia o godzinie 18.
Tutaj też wskazuje się inne żądania wniosku, w tym składając np. wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem na czas trwania postępowania w sądzie, oraz wnioski służące do przygotowania postępowania, a w szczególności wnioski o wezwanie wskazanych przez wnioskodawcę świadków.
Ponadto w tym miejscu zawiera się wnioski dowodowe wraz z tezami dowodowymi uzasadniającymi treść żądania.
- informacja, czy strony podjęły próbę pozasądowego rozwiązania sporu,
- uzasadnienie wniosku,
Należy opisać stan faktyczny sprawy, wskazać fakty na których wnioskodawca opiera swoje żądanie oraz opisać jak dotychczas przebiegały kontakty z dzieckiem i dlaczego wymagają uregulowania.
- podpis osoby wnoszącej wniosek,
- wymienienie załączników (dokumentów załączanych do wniosku),
Wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami składa się w sądzie w dwóch egzemplarzach, z których jeden jest przeznaczony dla sądu, a drugi zostaje doręczony uczestnikowi.
Warto pamiętać, że wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem podlega opłacie sądowej w wysokości 100 zł, którą należy uiścić w kasie sądu wraz z czynnością składania wniosku bądź przelewem na rachunek sądu i dołączyć do wniosku potwierdzenie uiszczenia tej opłaty.
W sytuacji, w której kontakty z dzieckiem były już uregulowane na drodze sądowej, jednak wymagają zmiany, procedura złożenia wniosku jest dokładnie taka sama, przy czym wniosek będzie oznaczony jako: „Wniosek o zmianę kontaktów z dzieckiem”. W uzasadnieniu należy oznaczyć postanowienie sądu, które ma ulec zmianie oraz przyczyny uzasadniające zmianę kontaktów z dzieckiem.
Michał Przygoda
Prawnik. Student Collegium Humanum w Warszawie na kierunku “Psychotraumatologia” (studia Master of Science z akredytacją Austrian Training Center for Neuro-Linguistic Programming and Neuro-Linguistic Psychotherapy, The Coaching and Psychotherapy Academy – Wiedeń, Austria); słuchacz studiów podyplomowych “Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie”; asystent psychologa w Stowarzyszeniu Nowa Kuźnia w Lublinie, gdzie pogłębia wiedzę teoretyczną i zdobywa umiejętności praktyczne związane ze świadczeniem pomocy psychologicznej oraz psychoterapeutycznej; student teologii w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej we Wrocławiu. Koncentruje się na działaniach związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, w szczególności na poradnictwie prawnym i pracy z ofiarami przemocy.